PUBG den 13 Milyon Oyuncuya Ban!


PUBG oyunun yapımcıları yaptıkları son açıklamaya göre 2017 Haziran ayından itibaren 13 milyon hile yapan oyuncuyu banladıklarını söylediler.

Online olarak oynana tps/fps oyunların en büyük belalarından birisinin hileciler olduğunu tüm oyun tutkunları olarak biliyoruz ve bu hileciler genelde o dönemde en popüler oyunu hangisi ise ona musallat olmaktalar.

Son birkaç yıldır bu hilecilerin en büyük uğrak noktası PUBG oluyor. PUBG de yapılan hilelerin başında  aim, wall hack, fps ve hız hilesi geliyor. Bu hilelerden sanırım en can sıkıcı olanı da aim hilesi yapanlar geliyor, uzaklık gözetmeksizin kafadan tek atıp sizi düşüren hilecilerdir. Bu tip hilelerle karşılan oyun tutkunları da giderek o oyundan soğumaya başlıyor.

PUBG geliştirici Bluehole oyunun hile problemi olduğunu kabul etmekle birlikte bu hile problemlerine çözüm bulmak yerine hile yapanları banlaması, geçici çözüm üretse de bir nebze de olsa oyun severleri memnun ediyor diyebiliriz.

Hile yaparak neyi amaçladıkları bir türlü çözemediğimiz bu 13 milyondan fazla insanı banlayarak değil de; hilelerin işlevsiz kalacağı geliştirmeler yapmak daha kalıcı çözüm olacaktır. Önümüzdeki yıllarda da hükümetlerin bu tip konularla ilgili çıkaracağı yasalarla birlikte illegallikten büyük orandan uzaklaşılacağını düşünmekteyiz.